Yılet Selçuklu hizmette

Farklı bölgelerde 3 mağazası bulunan Yılet Et ve Et ürünleri firması Konyadaki 4. mağazasını Selçukluda açtı. Konya’nın tek ve özel kırmızı et sanayisi olan Yılet Et ve Et ürünleri firması son teknoloji makinalar ile üretimi yapılan et ürünlerinin satışa sunulduğu Yılet Selçuklu Şubesi dün düzenlenen törenle açıldı. Konya farklı bölgelerde 3 şubesi olan Yılet 4. mağazasını Yılet Selçuklu olarak Yeni Selçuklu Belediyesi yanı Turkuaz iş merkezinde hizmete açtı. 1961 yılında Yıldırım Ahmet Kılıç tarafından kurulan firma, gerek hayvan yetiştiriciliği gerek hayvansal ürünlerin temini satış ve pazarlama organizasyonu ile ilgili bu sektörde yer almış. Hesaplı ve her zaman kaliteli hizmetten hiçbir şekilde ödün vermeyen bir anlayışla 1995 yılında şirketleşen Yılet’in 4. mağazasının açılışına sektör temsilcileri ve Ak Parti Konya Milletvekili adayları katıldı. Konya piyasasına göre en ucuz eti müşterilerine sunan Yılet’in açılışa özel fiyatları ise müşterileri tarafından büyük ilgi gördü. Açılışta yaptığı açıklamada Yılet olarak 2011 yılında Karatay ve Meram’da da yeni şubeler açmayı planladıklarını söyleyen Yılet Grup Müdürü Sait Büyükırmak, öncelikli hedeflerinin her zaman Konya ve Konyalıya “Ete dair ne varsa” sloganıyla en kaliteliyi en hesaplısını Avrupa Birliği normlarına uygun teknolojik ve hijyenik ortamlarda üretilen ürünleri beğenilerine sunmak olduğunun altını çizdi.

Yılet’in 2010 yılına kadar aylık 6 bin büyükbaş ve 10 bin küçükbaş sakadat alım ve satımı ile devam eden gelişme süreçlerinin olduğunu da ifade eden Büyükırmak, “2010 yılında faaliyete alınan son derece modern Avrupa standartlarında bir tesis olan günlük 250 büyükbaş ve 400 küçükbaş hayvan kesim hizmetlerinin verildiği Yılet Et Kombinası ile aracılık hizmetlerinden üretim hizmetlerine yönelmemiz sayesinde bu gün Konya’nın farklı bölgelerinde 4 adet et ve ürünlerinin perakende satışının yapıldığı Et Marketleri, Toptan et Ticareti ile yer almaktayız. Yılet olarak et entegre tesislerimizde gerek kesim hizmetleri gerek et parçalama ve gerekse de et ürünleri işleme bölümlerimiz ile Konyamıza yakışan hak ettiği kaliteyi sunan bir şirketler grubu olma yolunda istikrarlı bir şekilde büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Hizmetlerimiz halkımıza kaliteli et ve et ürünlerini hesaplı bir şekilde sunabilmek için artan bir özveri ve azimle devam etmektir” dedi. Et marketlerinde alışıla gelen kasap anlayışını yıkarak farklı bir konsept içerisinde tüketicilere sunmaktan mutluluk duyduklarını da dile getiren Yılet Grup Müdürü Sait Büyükırmak, “Halkımıza yakışanı bize yakışır bir biçimde sunmak bir aile geleneğimiz olarak sürdürülmekte ve her daim sürdürülecektir. Kalite politikamız hayvan yetiştiriciliğinden başlayıp, “çiftlikten çatala” sağlık ve kalite şeklinde belirlenmiştir. Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet içi eğitimlerinden geçen personelimiz yıllardır süren lezzet ilkesi ile vatandaşlarımıza hak ettiği kaliteyi sunmak için özveri ile çalışmaktadırlar. Kurmuş olduğumuz tesislerle bölgemiz hayvancılığına son derece büyük katkılar yapan kırmızı et tesislerinde yetiştiricilerimizin yetiştirmiş oldukları sağlıklı besi hayvanlarını tüketici ile buluşturulmasına ön ayak olmaktayız.

Konya genelinde mevcut olan 18 binin üzerindeki hayvancılık işletmesi yetiştirmiş oldukları hayvanlarını yerinde zamanında kaliteli ve hijyenik ortamlarda arz edebilmektedir. Üreticilerin makus talihi olan ve yıllardır tek el olan firmaların keyfi uygulamaları vermiş olduğumuz hizmetlerle son bulmuştur. Gerek üreticilerimize gerekse de nihai tüketicilerimize layık oldukları kaliteli hesaplı ürünleri temin ve tedarikinin yeni adresi Yılet Et ve Et ürünleri olmuştur. Bunun bilinci ve sorumluluğu hizmetlerimize çalışmalarımıza yön vermektedir. Bu sorumluluğu severek ve isteyerek üstleniyoruz” diyerek Konyalıları yeni mağazalarına beklediklerini söyledi. 
Ali Arslan